Dobrodružství ve starověké Číně

Autor: Milan Matyáš, publikováno 10.9.2009 v 12:08

Na posledních čtrnáct dní letošních prázdnin se letní tábor v Meziboří stal hlavním městem Číny, ovšem hluboko v historii lidstva. Téměř třicet dětí z Brna a okolí si sem přijelo změřit síly s přírodou, svými kamarády i samy se sebou v historickém dramatu při sjednocování země a hledání nového císaře. Tak jim to alespoň naplánovali vedoucí tábora, kteří celé jaro připravovali celotáborovu hru „Čínská říše Čchin“. Tábor pořádala pro své členy i další zájemce Pionýrská skupina Tažní ptáci, turistický oddíl Černý delfín.

Průběh tábora

A hned od prvního dne jel připravený program naplno. Záhy po příjezdu byly děti rozděleny do čtyř klanů (Jen, Wej, Chan a Čchi), sídlících ve stejnojmenných čínských provinciích, které pozval císař Š'-chuang-ti na svou oslavu narozenin do sídelního města. Kousek za stany vyrostlo pódium, na kterém trůnil vážený panovník, kolem se shromáždily pozvané klany, které císaře poctily svými dary. Poté však zákeřný generál otrávil panovníka čajem a vůdci klanů se začali dohadovat, kdo bude jeho nástupcem. Císařský kancléř situaci uklidnil a rozhodnutí odložil až na dobu po slavnostním pohřbu. Večer pak za táborem vzplála pohřební hranice, na které byly zpopelněny panovníkovy ostatky.

Ráno druhého dne naopak vzplál boj mezi klany, který z nich ovládne více provincií, aby tak získal větší oprávnění na císařský trůn. Boje to byly líté a odehrávaly se po celou dobu tábora. Počítalo se všechno, od pořadí klanů na nástupech, přes bodování pořádku ve stanech až po výsledky menších i větších her a soutěží, velmi důležité byly i individuální zkoušky jednotlivých účastníků.

Jen jeden klan se však mohl stát vítězem, jen jeden člen takového klanu císařem. S blížícím se koncem tábora tak boje na herním plánu nabývaly na intenzitě, a ačkoliv se situace zdála být poměrně jasná ve prospěch jednoho z nich, nakonec se vítězný klan Wei od druhého v pořadí lišil jen o jedno jediné políčko.

Závěrečná bitva

Dobrodružství však nebyl konec – zvědové ohlásili, že zákeřný generál, který po útěku z vězení shromažďoval svoji armádu, aby se sám stal císařem, se blíží k táboru. Všechny klany jako jeden muž se vydaly do velké bitvy, ve které generála i s jeho armádou slavně porazily a z jeho naloupených pokladů se spravedlivě podělily o válečnou kořist.

Večer předposledního dne se pak na louce za táborem konala slavnostní korunovace. Nejvíce zkoušek z vítězného klanu totiž měla Lucka z Wej, která se tak stala novou císařovnou, jíž vzdaly hold všechny zúčastněné klany. Odměny při večerním táboráku neminuly snad nikoho, přitom se hodně zpívalo a veselilo při čtení diplomů s charakteristickými básničkami pro každého táborníka.

Pozvání do oddílu a na příští tábor

Tábor úspěšně skončil, a tak nám nezbývá než se těšit na další oddílový rok, schůzky, výlety a výpravy, zakončené příští léto dalším podobným skvělým táborem, jako byl ten letošní a věřím že i všech těch více jak dvacet táborů předchozích. Mohou jej zažít i Vaše děti, přijďte se za námi podívat.

Za TO Černý delfín
Milan, správce císařské pokladnice :o)

Fotografie z průběhu tábora >>>

 

Líbil se Vám článek?

Sledujte všechny: Ikona RSS Dobrý oddíl RSS, nebo

Obsah stránek je chráněn licencí Creative commons. Smíte jej použít za podmínky uvedení odkazu na zdrojovou stránku. Creative Commons License
 
 

Komentáře

zel_ná: