Proč dětem za špatné vysvědčení nezakazovat oddíl ani volnočasové kroužky?

Autor: Mižu, publikováno 30.1.2009 v 06:45

Zákaz oddílových schůzek, výpravy či kroužku. I po takových trestech sahají rodiče v případě, že jejich děti přinesou špatné vysvědčení. Povíme Vám, proč by tak činit neměli a proč se tyto tresty mohou obrátit proti nim.

Oddíl je pomocník

Pomocník ve výchově a rozvoji dítěte, to jsou role, které dobrý dětský oddíl plní. Zamezit působení oddílu tak znamená zbavit se silného pomocníka. Namísto toho může být řešením pohovořit si s dítětem, případně s vedoucím o tom, jak se dítě chová, společně hledat příčiny špatného vysvědčení. S pomocí vedoucího dítě motivovat k většímu nasazení ve škole.

Oddíl chrání před negativními jevy společnosti

Kouření, alkohol, vandalismus a další nebezpečí v případě dětí frustrovaných špatným vysvědčením narůstají na intenzitě. Volnočasové kroužky pomáhají volný čas dětí smysluplně zaplnit tak, že tato rizika vytěsňují z náplně jejich činnosti. Oddíly navíc působí výchovnými systémy, osobnostmi vedoucích a kolektivem. To jsou další důvody pro jejich využití a spolupráci v případě špatného prospěchu dítěte.

Dobré příklady táhnou

Osobnosti, které silně ovlivňují hodnotový žebříček dětí, jsou často vedoucí a starší členové kolektivu. V některých životních etapách je děti uznávají dokonce více než rodiče. Oddílové výchovné systémy bývají založeny na uznání vzdělání, poctivé práce a toho, že pro úspěch je nutno vynaložit úsilí. Působením vedoucích tak lze odhalit příčiny špatného vysvědčení a motivovat děti k překonání studijních neúspěchů.

Řešili jste s dětmi někdy špatné vysvědčení? Co se Vám osvědčilo? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem!

 

Líbil se Vám článek?

Sledujte všechny: Ikona RSS Dobrý oddíl RSS, nebo

Obsah stránek je chráněn licencí Creative commons. Smíte jej použít za podmínky uvedení odkazu na zdrojovou stránku. Creative Commons License
 
 

Komentáře

_ranžová: